Níže malý výběr míst, kde jsme fotili svatby

Třeba vám to pomůže s výběrem hezké svatební lokality:

 • 12. prosinec 2021
 • 1 minutu

Hrad Bouzov, kraj: Olomoucký, město: Bouzov

Romantický hrad opředený pověstmi a velmi často využívaný i filmaři pro natáčení pohádkových příběhů. Je plně vybaven a zařízen uměleckými předměty, obrazy a nábytkem na míru. Svou atmosférou dozajista nadchne i náročné snoubence.
.

image

Svatební obřad:
Na svatbách, které jsme měli možnost fotit, se nevěsta vždy rozhodla pro Rytířský sál. Prostor má, zejména v oblačných dnech, velmi malou světelnost. To je dáno jak obklady stěn a stropů, tak velkou tloušťkou ostění od samotných oken. Světlo je zde tedy slabé, směrové. Ano, klade to velké požadavky na technickou zdatnost vašeho fotografa, ale na druhou stranu právě tento typ světla je ideálním nástrojem, který přímo magicky dokresluje atmosféru dávných časů. Z nevýhody je tak rázem jednoznačné pozitivum.  
Celkový časový fond, který mají snoubenci k dispozici, je na hradě šedesát minut. S trochou šikovnosti a sehranosti zvládáme focení jak obřadu, tak skupinek a portrétní fotografie.
Na druhou stranu každý prostor, kde budete chtít fotit, si musíte předem domluvit. Nevýhodou je také při focení v exteriérech hradu, že se často dostáváte do kolize s civilními návštěvníky.
Personál hradu byl však vždy vstřícný, takže bylo možné se přizpůsobit aktuální situaci a vašim potřebám.


 Ostatní:
Pochválit musíme také možnost pohodlného parkování. Místa před branou je opravdu dost, takže i více svateb najednou se dozajista vměstná na vymezenou plochu. S ohledem na okolnosti, však přeci jen doporučujeme svatební obřad v týdnu, a mimo hlavní sezónu, kdy je na tomto krásném místě mnohem klidnější atmosféra.

 • 12. prosinec 2021
 • 2 minuty

Zámek Bruntál, kraj: Moravskoslezský, město: Bruntál

Velký barokní zámek patří mezi dominantu města Bruntálu. Svatbu si zde můžete domluvit buď ve velkém audienčním sále rokokového stylu, nebo v zámecké kapli a zámeckém parku.

image

Svatební obřad:
Mezi velmi oblíbený prostor patří výše jmenovaný audienční sál. Ten působí příjemně vzdušně a prostorně. Proniká sem přirozené denní světlo, které svým barevným nádechem dává fotografiím tu správnou atmosféru.
 Na samotný obřad, včetně focení, je vyhrazeno třicet minut, což je opravdu na dolní hranici potřebných nároků na obřad. Jsou totiž v republice místa, a není jich málo, kde se nabízí i hodina v rámci časových možností. Z toho vyplývá fakt, že se opravdu stihne zvládnout pouze obřad. Co si vzpomínáme, tak jen jednou se nám podařilo zorganizovat pár skupinek a za běhu z místnosti vyfotit i portrétek pro novomanžele.


Mezi další doporučení pak patří například:
Omezení počtu osob účastnících se focení a natáčení – Tito lidé si často vstupují do záběrů, ruší se pohybem po vrzající podlaze a nakonec znervózňují i vás - snoubence. Představte si, jak stojíte před panem oddávajícím a kolem se pohybuje třeba šest lidí v omezeném prostoru…
Nebojte si domluvit podmínky svatební ceremonie – Snad z důvodu důstojnosti, snad pro vrzající podlahu matrikářka zakazuje v průběhu svatební řeči oddávajícího pohyb fotografů (snad se to již změnilo). Tento požadavek opět snižuje množství snímků, zajímavých úhlů a kompozic pro fotografa.
Samotný rokokový sál, je krásně zdobený, se stylovým nábytkem i pro svatební hosty. Nebývá vždy samozřejmostí, že sedací nábytek pro svatební hosty odpovídá stylem a pojetím svatebního prostoru. V tomto ohledu je v bruntálském zámku vše na jedničku.


Okolí zámku:
Nacházejí se zde starší vzrostlé stromy, terén je dostatečně členitý a nechybí ani architektonické prvky v podobě schodiště a kamenné zdi městských hradeb. Nesmíme zapomenout ani na malebné jezírko, starobylou kovanou mříž apod.
Co říct krátce k nevýhodám? Snad jen to, že zámek je v sezóně velmi vytížený. Hromadí se zde auta přímo před vstupem do hlavní budovy, a proto například zapomeňte na focení skupin před průčelím zámku. Nakonec i v samotném parku občas potkáváte další nevěsty, což může někdo vnímat nepříjemně.
 Každopádně mít svatbu v tomto prostředí stojí za trochu toho nepohodlí a na fotografie se po letech určitě rádi podíváte.

 • 12. prosinec 2021
 • 3 minuty

Hrad Šternberk, kraj: Olomoucký, město: Šternberk

Renesančně romantický hrad s bohatým mobiliářem a pestrou nabídkou míst pro vaši svatbu. Opravdu spousta tajuplných zákoutí se nabízí hlavně v interiérech stavby. Na své si však přijdou i milovníci přírody, a to v prostorách zahrady.

image

Svatební obřad:
Paní kastelánka nabízí bohatou paletu svatebních míst, kdy si vždy volíte vnitřní a venkovní variantu. Počasí si totiž nevyberete, a tak je dané řešení dobrou strategií hradního managementu.


Z interiérů se pro výběr nabízí Rytířský sál, Hodovní sál a Hradní kaple. Z exteriérů pak hradní nádvoří a park.
Rytířský sál je pro nás novinkou, věříme však, že rozhodně dodá obřadu tu správnou pohádkovou atmosféru. Nevýhodou zde bude rozhodně velmi malá světelnost prostoru. Předpokládáme proto, že denní světlo bude doplněno o umělé osvětlení. Zde je pak otázkou, jak citlivě zakomponuje správce hradu toto umělé světlo do celkového vyzařování prostoru.

Dále uvádíme popis míst, kde jsme zatím fotili:
Hodovní sál – Klenutý prostor s nízkým stropem, kde na stěnách i stropě chybí malby, obklady a očekávaná zdobnost. Tento dispoziční typ řešení na fotografiích opravdu vyniká, ale nejsme si jisti, zda v pozitivním slova smyslu. Klenba se opravdu valí, vždyť je to valená klenba, a je vidět na fotografiích všude. Odrazné světlo blesku zde také pracuje tak trochu nečekaně, umělé světlo zase působí dost plitce a nerovnoměrně. Musíte si uvědomit, že jde v podstatě o jídelnu, která působí apriori jako sklepní prostor. Z toho pak vyplývá celá řada výše jmenovaných specifik. Hodovní sál je proto, dle našeho názoru, nejslabším „článkem“ svatebním míst na hradě ve Šternberku.


 Gotická kaple - Pokud si představujete místnost se starobylou atmosférou, pak doporučujeme gotickou kapli. Zde není nouze o prvky architektury a mobiliáře, který působí opravdu komplexně a stylově. Konkrétně pak: gotické lomené oblouky oken, erby rodu Šternberků, nástěnné malby, Šternberská Madona, novogotický oltář s gotickými malbami a sochami atd. Světlo je v kapli přirozené, jemné a ne příliš směrové. Směrové světlo je většinou žádanější, má totiž větší dynamiku. Přesto v tomto případě  tuto dynamiku však kaple „dohání“ menší velikostí. Jednou z nevýhod kaple jsou velmi hlasitě vrzající dřevěné lavice, které reagují na sebemenší pohyb svatebních hostů. Z tohoto důvodu není účast malých dětí na obřadu zrovna ideální.


Co se týká venkovních prostor, tak zde dáváme přednost hradnímu nádvoří. V pozadí za vámi je zdobná fasáda a kamenné schodiště. I tak má ale obřad v exteriéru svá rizika. V pasti se totiž fotograf ocitá, pokud se jedná obřad v letním slunečním dni. Pak není vůbec lehké, se s takovými podmínkami „poprat“. Už jen fakt, že slunce máte většinou v zádech, leskne se vám papír k podpisu přímo do očí, svatební hosté jsou nevrlí z toho horka a přímého slunce atd. Určitě tedy myslete i na tyto okolnosti při výběru místa.

Závěrem se ještě zmíníme pár větami o hradním parku. Určitě je organizací hezky nachystaný: bílé lavičky, vstupní brána, koberec, květinová výzdoba… Na fotografiích však zase není zachycený samotný hrad, devadesát procent záběrů je směrem od hradu, takže v daném okamžiku by bylo možné fotit třeba i v běžném parku, kde by navíc byl i příjemný stín ze vzrostlých stromů.
 
Nevýhodou obecně je v letních měsících opět organizační náročnost na koordinaci všech přijíždějících a odjíždějících svateb, proto doporučujeme po skončení obřadu odjezd všech svatebních hostů s tím, že snoubenci se mohou dále fotit 50min. v prostorách interiérů a exteriérů hradu.

 • 12. prosinec 2021
 • 2 minuty

Zámek Hranice, kraj: Olomoucký, město: Hranice na Moravě

Nedávno rekonstruovaný renesanční Zámek Hranice, který minimálně na první pohled zámek příliš nepřipomíná. To je dáno jak bezprostředním okolím, tak i ne zrovna povedeným zastřešením hlavního nádvoří. Celkový dojem tak částečně zachraňují vnitřní arkády, zámecká věž, některé vybavené interiéry apod.

image

Svatební obřad:
 Výhodou ve chvílích nepříznivého počasí je dozajista kryté atrium zámku. Zde je možné zhotovit pár partnerských fotografií a skupinek. Musíte však mnohdy počítat s běžným úředním chodem, tj. například pohybem civilistů.


Samotný obřad je pak v dostatečně prosvětlené místnosti, která ale krom zdobeného stropu nemá nějakých zvláštních architektonických prvků. Podobné prostředí byste našli i v lepších městských oddacích síních.
Obřadní síň je členěna tradičně, tj. židličky ve dvou řadách, přístupová ulička atd. Nevhodně řešený je prostor pro samotné snoubence. Ten je velmi těsný, tj. fotograf nemá dostatečný odstup od dvojice, nemá možnost se pohodlně přesunout na libovolnou stranu apod. Celou tu nešťastnou koncepci završuje velký stůl pro podpisy. Místo sympatického toaletního stolku je tu katedra jak v soudní síni. To způsobuje celou řadu problémů. Snoubenci nemají přímí kontakt s oddávajícím, na spoustě záběrů jsou jen do pasu, protože ostatní polovina je „stůl“, nebo jsou na záběru sice s celou postavou, ale zase příliš z boku, širokoúhle atd. Problémů, jak se tu poprat s prostorem je tedy dost, dost na to, aby byl výsledek práce ne dle umu fotografa, ale spíše dle tlaku místnosti samotné.


Skupinové foto:
Menší skupinky dle možností focené pod arkádami, velká skupina často při pohledu z patra dolů na atrium. Znovu připomínáme, že toto je často focení za běžného provozu, tj. problém s civilisty. I přesto, že tento postup není úplně ideální, tak moc jiných možností se bohužel nenabízí. V bezprostředním okolí zámku není téměř žádný vhodný kout, a tak se často přesouváme například do hranického parku u Bečvy.


Portrétní fotografie:
 Podmínky jsou zde velmi omezené, stejně jako u focení skupin. Něco málo je možné zvládnout pod arkádami, případně se zkuste domluvit se správou zámku na pronájmu vhodným prostor.

 • 12. prosinec 2021
 • 1 minutu

Zámek Chropyně, kraj: Zlínský, město: Chropyně

Malebný zámek Chropyně s obrovskou sbírkou historických zbraní ve „svatebním“ sále. Jedná se o středověkou tvrz, která byla postupně doplněna o typické prvky romantismu. Zámek hanáckého krále Ječmínka, který na vás dýchne atmosférou dávných rytířských klání. Nachází se kousek od Kroměříže.

image

Svatební obřad:
Bylo nám ctí fotit v krásném rytířském sále, který poskytoval jak dostatek světla, tak dostatek příležitostí ke komponování zajímavých a netradičních záběrů. Světlo je zde spíše směrové, což úžasně podtrhuje dramatičnost celého sálu i s jeho výzbrojí. Řekli bychom, že svatbu tohoto typu ocení zejména muži a milovníci historických zbraní. S ohledem na rozměry místnosti není pro fotografa problém se volně pohybovat a plně se ponořit do své práce.
Další výhodou je nakonec i menší známost a návštěvnost sídla, takže i větší komfort a komornější klima daného místa.
Jediné, co není příliš „dořešeno“, je prostor pro výstup nevěsty, ten není nijak zvlášť upraven a proto ani nemá nějakou vyšší estetickou hodnotu. Z našeho pohledu je to však jen malý nedostatek na jinak úžasném místě.


 Skupinové foto:
Pokuste se domluvit na možnosti fotit skupinky přímo v obřadním sále, v okolí se totiž moc zajímavých zákoutí najít nedá, snad i proto často jezdíme do parku v Kroměříži a tam se pak skupinové fotografie dokončí dle potřeby.


Portrétní fotografie:
Platí to samé doporučení jako pro skupinky.

 • 12. prosinec 2021
 • 1 minutu

Klášterní kaple Panny Marie, kraj: Olomoucký, město: Jeseník

Stavba v pseudorománském slohu, která byla kdysi velmi okázale zdobena. Bohužel v době socialismu došlo ke značné devastaci svatostánku a většina výzdoby tak vzala za své. Jsou zde často pořádány koncerty, svatby a jiné společenské akce. Interiér má prostou omítku bez větších ozdob. Přesto místo působí důstojně, zejména díky vnitřním arkádám a zdobenému stropu.

image

Svatební obřad:
Prostor kaple musí být přisvětlen uměle. Tato skutečnost je pak na fotografiích bohužel znát - barevný nádech fotografií, menší brilance barev, kontrastu apod. Pozitivem je možnost zaznamenat obřad i z patra vnitřní arkády, příjemné klima místa i v letních vedrech, dobrá akustika, vstřícný personál kaple atd. Za zmínku stojí i snadná komunikační dostupnost kaple pro vozidla a vozíčkáře.


Skupinové foto:
Osvědčil se nám prostor ze zadní strany, kde je nádvoří samotného kláštera. Neruší zde návštěvníci ani dopravní provoz.


Portrétní fotografie:
V samotné kapli je jen málo příležitostí pro partnerské focení. Tento záměr znesnadňuje jak umělé světlo, tak celková dispozice vnitřního prostoru, například úzký ochoz neumožňuje dostatečný odstup fotografa od modelu a model zase nemůže dosáhnout ideálního místa v rámci působení denní směrového světla. Také doplňky nijak zvlášť neprospívaly kvalitním fotografiím. Často jsou zde v patře výstavy výtvarných prací apod.

 • 12. prosinec 2021
 • 1 minutu

Chrám Zvěstování Panny Marie, kraj: Olomoucký, Město: Šternberk

Klasicistický kostel nemalých rozměrů, který dodá vaší svatbě důstojný charakter. V samotném chrámu mohou vzniknout krásné reportážní i portrétní fotografie. V exteriérech jsou naopak možnosti velmi omezené, proto běžně doporučujeme další focení přesunout na jiná, zajímavější místa ve Šternberku.

image

Svatební obřad:
Nasvětlení obřadu je řešeno halogenovými reflektory. Přirozené světlo se do prostoru chrámové lodě téměř nedostává. Přesto umělé nasvětlení je v tak velkém prostoru jedinou možností, jak „vyzískat“ zajímavou atmosféru celého místa.


Záběry z chrámu působí noblesním dojmem, a to díky mohutnosti a zdobnosti celé stavby. To dále umožňuje vytvářet netradiční fotografické kompozice plné dobového obsahu. Znovu připomínáme, kostel je tmavý, proto nezapomínejte nato, že vámi vybraný fotograf by měl být odborně a technicky zdatný.


Z nefotografických prvků je pak dobré využít solidní akustiky kostela, krásně zde znějí hudební kvarteta, doprovodné písně apod.


Gratulace se často konají přímo před hlavním vstupem do kostela. Pokud je to pro vás schůdné, doporučujeme nafotit gratulace spíše v kostele. Je spousta dobrých důvodů, které nás k tomuto návrhu přímo nutí.


Skupinové foto:
 Nejčastěji se fotí před kostelem, kde je v pozadí vidět hrad. V případě větších svateb, se společné foto dobře komponuje i pod schody kostela. Někdy se menší skupinky mohou vyfotit i v chrámu samotném. V případě slunečného dne často volíme variantu dokončení skupinového a portrétního focení v blízkém parku.