Články, otázky a odpovědi pro budoucí manžele.

Snad vás naše zamyšlení potěší:

 • 12. prosinec 2021
 • 2 minuty

NEPŘÍTEL ČAS: Nechci, aby náš svatební den byl jedna velká honička!

„Je naprosté minimum svateb, kde se podaří tomuto předsevzetí dostát.“


Ono z té spousty závazků, které si snoubenci plánují, je právě poklidná svatba spíše snem než realitou.
Pokud tedy patříte do úzké skupiny odvážlivců, kteří by chtěli svatbu v poklidném duchu, tak pro vás máme pár základních doporučení:

„Omezte vaši touhu stihnout vše!“

image

Opravdu svatební den není nafukovací, a tak když plánujete například tento komplet:
Focení v rámci výletu po okolí, natočení krásného videa, vystoupení skupiny „Hraj, jak umíš“ a nakonec moderovaný večer s úkoly pro hosty a pro vás, tak vězte, že z takové náplně dozajista vznikne svatební maraton a ne poklidná svatba.
Poklidná neznamená nudná, to zase ne. Spíš je to taková svatba, kde máte čas si vše užít, promluvit si s pozvanými kamarády, v klidu se najíst, pobavit se nad vtípky a překvapeními, které pro vás příbuzní nachystali apod.

Na základě zkušeností tedy připomínáme:

„Více hostů = více potřebného času.

 • Čím více svatebních hostů, tím časově náročnější focení skupin, organizace, přesuny… Prodlužuje se délka oběda, čtení  přáníček a předávání dárečků. Chápeme, zrovna ty dárky mohou dostat prostoru víc než dost, ale se vším je dobré dopředu počítat.

„Obřad a hostina na jednom místě je ideální.“

 • Zjednodušte  prostorové vymezení svatebního dne. Pokud máte obřad, hostinu, focení a nocleh na jednom místě, tak je to naprosto ideální.     Spousta klientů si právě takové rozložení velmi pochvaluje.

„Kvalitní harmonogram a svatební koordinátor je základ.“

 • Všechny dopředu informujte o tom, kdy, kde a co bude probíhat. Lidé tak     nemají pocit, že se organizace rozpadá, nebudou odcházet právě     ve chvíli, kdy se chystáte na focení skupin, krájení dortu, první tanec apod.


 • I z tohoto  důvodu doporučujeme, alespoň z řad příbuzných, nějakého schopného koordinátora, který lidi nasměruje. V tomto     řešení se ukrývá jedna velká výhoda: Všichni daného člověka znají a důvěřují mu.

  „Nechejte si časové rezervy.“


 • Nechejte si  v harmonogramu časové mezery. Většinou se tu a tam něco posune a pak se můžete dostat do zbytečného stresu. S tím     právě souvisí správný odhad náročnosti jednotlivých částí svatebního dne. Například líčení s česáním se někdy     protáhne až na dvě hodiny. Samotné přejezdy také něco zaberou…

„Vybírejte termíny mimo sezónu a na méně lukrativních svatebních místech.“


 • Určitě se tedy vyplatí poohlídnout po termínech, kdy neřádí ta nejkrutější svatební sezóna. Všude je větší klid, více     prostoru pro vás, pro fotografa, pro svatební hosty a nakonec i pro parkování. Další výhodou je i možná úspora, protože     v tomto období bývají často slevy na vše možné.
      
 • Vybírejte  takové lokality, které nejsou až příliš známé. Krásně může  být i jinde a ani nejkrásnější hrad vám nezaručí ten nejlepší prožitek svatební chvíle. Takže pokud v hlavní  sezóně, tak potom na méně známých místech.     

A rizika samotného svatebního focení s ohledem k časové náročnosti?

„Nechtějte stihnout všechny varianty fotek.“


„Svatební kamera prodlužuje portrétní focení.“


 • Zvažte, kolik     budete chtít aranžovaných fotografií, kolik reportážních,  jaké množství skupinek… Velké „využití“ fotografa může     znamenat i to, že vás svatební hosté téměř neuvidí a v případě, že plánujete zajímavé svatební video, tak se     celková doba dále prodlužuje o třetinu až polovinu.

„Místa na focení, počet skupin, délka obřadu – to vše určuje náročnost.

 • Není možné     stihnout vše, ale vše je na domluvě. Někdo raději romantické fotky plné pohody na jednom nebo dvou místech, jiný raději     několik lokalit a z každé dva, tři snímky. To je vždy na  společné domluvě, jak vše dořešíme. Častou chybou je chtít     všechno dokonalé. To pak v prvé řadě unaví vás samotné,  potom hosty a nakonec i svatbu samotnou…

  „Častou chybou je chtít všechno dokonalé.“


  Neobsáhli jsme určitě vše. Každopádně jsme se pokusili nastínit to hlavní, co může ohrozit vaši pohodu a váš prožitek vysněného dne „D“. V dalších článcích se budeme věnovat jednotlivým tématům podrobněji, uvedeme veselé příhody z praxe a spoustu dalších zajímavostí.

  Hezký den Katka a Martin