Skutečně tomu tak je a každý se s tím "pere" jinak. Ono to není vůbec nic lehkého, vytvořit v běhu událostí něco, co by připomínalo propracované filmové scény. Pokusíme se vám trochu příblížit, jak k takovému úkolu přistupuje my:
Pokud je kameraman dostatečně rychlý, a má současně techniku o kterou se může opřít. Disponuje určitou schopností předvídat, tj. nejen koukat kolem, ale i poslouchat, co se v okolí děje. Když tedy umí vyhledávat zajímavé situace, tak dokáže i s jednou kamerou zachytit spoustu hezkých momentů.
Samozřejmě, dvě nebo tři kamery mají vždy určitý bonus. Jedna kamera na dvou místech být prostě nemůže. Je to tedy o preferencích konkrétního páru, jakou cestu si vybere.
Natáčíme full-frame bezrcadlovkou NIKON. Vlastníme vhodné objektivy stejné značky, glidecam, stativy, monopod apod. Pro natáčení, kdy je více času. Například, pro partnerské romance, které se točí někdy před svatbou, tak je možné využít i filmová světla, softboxy a další. Pro záznam zvuku využíváme kvalitní diktafony, případně zvuk z kamery. Zvuk je před vložením do obrazové stopy čištěný od šumů apod.
Využíváme momentální světelné atmosféry a situace daného prostředí. S párem konzultujeme představy, které o výsledném klipu mají. Moderní je přiznat, snad až zdůraznit prostředí, ve kterém svatba probíhá. Pokud je bezprostřední okolí technické či městské, tak právě to by dle trendů mělo vyniknout.
Samozřejmě, hlavní slovo má ženich s nevěstou. Často se tak řeší i možnost přejet na partnerské záběry do lesa, parku či arboreta.
Oba Když jsme zvažovali, zda se vrhnout na video, tak jsme ještě netušili, co vše nás čeká. Od stabilizace, svícení, volby kompozice a průběhu kompozice, až po střih a zpracování video záběrů. Každopádně nelitujeme, natáčení obohatilo naši práci i v oblasti fotografie a naopak. Například foto pomohlo ve vnímání světla ve filmu. Film zase v pochopení toho, že neobvyklá kompozice může být o to zajímavější a přirozenější, než držení se striktních pouček o kompozici ve fotografii.
V praxi se nám stále potvrzuje, že vhodně sestavený harmonogram svatby je základem úspěchu i pro kameramana. Dodržení jistého rozpisu umožňuje lepší připravenost i pro natáčení. To se týká hlavně času v době obřadu, v přípravách a v gratulacích.
Kameraman velmi často řeší, zda upřednostní perfektní technickou přípravu na daný záběr, nebo zachycení akce. Na školeních je to velmi časté téma. Chytnout kameru a natočit to co je akční a potřeba, nebo si hrát s pojezdy (slidery), a stativy a ristkovat tak ztrátu výjimečného záběru? My volíme akci...
Využíváme momentů, které umožní natáčet, aniž byste to postřehli. Samozřejmě, partnerské foto+video zabere určitý čas, ale zde hledáme cesty, kdy vás vaši nejbližší nebudou tolik postrádat. Obvyklý prostor je mezi 45-90 minutami.