Video produkce nejen svateb

Snoubenci, pokud ještě nemáte jasnou představu o tom, jaké svatební video hledáte,  snad vám tyto informace trochu pomohou s rozhodováním: 

Délka svatebního videa

Rozsah klipu vždy narůstá s množstvím akcí na svatbě a délkou naší přítomnosti. Není však rozhodují, zda je klip dlouhý 8 nebo 10 min. Hlavní kvalitu přináší druh záběrů, to jaké momenty zachytí. Dále pak kvalita střihu, střih je velmi náročný a svým způsobem rozhoduje o tom, zda video bude působit romanticky a přitažlivě.

Nedá se dopředu přesně určit, jak dlouhé video bude. Stejně jako plánovat konkrétní druh záběrů je téměř nemožné. Samozřejmě, ve filmu, či při tvorbě hudebních klipů je rozpis scénáře doporučovaný a třeba u natáčení pro hudební skladby se nám opravdu osvědčil, ale u svatby je to přesně naopak. Svatba je o reakci, momentu a situaci. Proto se s nevěstou či ženichem domlouváme spíše v hrubém rámci, tj. bavíme se o tom, co je pro ně zásadní.

Klip nebo "záznam" svatby?

Klip je sestřih, podbarvený hudbou, tu a tam doplněný o autentickou zvukovou stopu. V rámci svatby obvykle délky 7-15 min. Jednotlivé části střihu v délce pár vteřin (2-15s).  Klip je velmi oblíbený, cenově je příznivější než obsáhlejší "záznam". Velmi pěkně se dá zachytit i s jednou kamerou. Vhodný pro ty, kteří hledají "romantický medailonek" jako připomenutí si krásného svatebního dne.

Záznam ze svatby je složen z mnohem delších záběrů, délka střihů zde může být cca od 20-30 vteřin až po minuty. Není divácky tak atraktivní, ale nabízí obvykle více původního zvuku a komplexní představu jak z obřadu, tak soutěží a akcí v rámci dne. "Záznam" ze svatby je vhodný spíše pro více kamer. S jednou kamerou jde o jistý kompromis.

Naše technika a přístup

Svatba jako spojení akce a partnerské romantiky

Skutečně tomu tak je a každý se s tím "pere" jinak. Ono to není vůbec nic lehkého, vytvořit v běhu událostí něco, co by připomínalo propracované filmové scény. Pokusíme se vám trochu příblížit, jak k takovému úkolu přistupuje my: 

Jedna kamera

Pokud je kameraman dostatečně rychlý, a má současně techniku o kterou se může opřít. Disponuje určitou schopností předvídat, tj. nejen koukat kolem, ale i poslouchat, co se v okolí děje. Když tedy umí vyhledávat zajímavé situace, tak dokáže i s jednou kamerou zachytit spoustu hezkých momentů.

Samozřejmě, dvě nebo tři kamery mají vždy určitý bonus. Jedna kamera na dvou místech být prostě nemůže. Je to tedy o preferencích konkrétního páru, jakou cestu si vybere.

Technické zázemí

Natáčíme full-frame bezrcadlovkou NIKON. Vlastníme vhodné objektivy stejné značky, glidecam, stativy, monopod apod. Pro  natáčení, kdy je více času. Například, pro partnerské romance, které se točí někdy před svatbou, tak je možné využít i filmová světla, softboxy a další.  Pro záznam zvuku využíváme kvalitní diktafony, případně zvuk z kamery. Zvuk je před vložením do obrazové stopy čištěný od šumů apod.

Styl práce svatebního kameramana

Využíváme momentální světelné atmosféry a situace daného prostředí. S párem konzultujeme představy, které o výsledném klipu mají. Moderní je přiznat, snad až zdůraznit prostředí, ve kterém svatba probíhá. Pokud je bezprostřední okolí technické či městské, tak právě to by dle trendů mělo vyniknout.

Samozřejmě, hlavní slovo má ženich s nevěstou. Často se tak řeší i možnost přejet na partnerské záběry do lesa, parku či arboreta.

Další postřehy z natáčení aneb co by vás ještě mohlo zajímat

Spojení foto a video

Oba Když jsme zvažovali, zda se vrhnout na video, tak jsme ještě netušili, co vše nás čeká. Od stabilizace, svícení, volby kompozice a průběhu kompozice, až po střih a zpracování video záběrů. Každopádně nelitujeme, natáčení obohatilo naši práci i v oblasti fotografie a naopak. Například foto pomohlo ve vnímání světla ve filmu. Film zase v pochopení toho, že neobvyklá kompozice může být o to zajímavější a přirozenější, než držení se striktních pouček o kompozici ve fotografii.

image

Načasování

V praxi se nám stále potvrzuje, že vhodně sestavený harmonogram svatby je základem úspěchu i pro kameramana. Dodržení jistého rozpisu umožňuje lepší připravenost i pro natáčení. To se týká hlavně času v době obřadu, v přípravách a v gratulacích. 

image

Technika nebo akce?

Kameraman velmi často řeší, zda upřednostní perfektní technickou přípravu na daný záběr, nebo zachycení akce. Na školeních je to velmi časté téma. Chytnout kameru a natočit to co je akční a potřeba, nebo si hrát s pojezdy (slidery), a stativy a ristkovat tak ztrátu výjimečného záběru? My volíme akci...

image

Čas na svatbě pro hosty

Využíváme momentů, které umožní natáčet, aniž byste to postřehli. Samozřejmě, partnerské foto+video zabere určitý čas, ale zde hledáme cesty, kdy vás vaši nejbližší nebudou tolik postrádat. Obvyklý prostor je mezi 45-90 minutami.